Пiвнiчне Причорномор’я та Крим (колонiї-полiси)

Через низку проблем соціально-побутового характеру, в VII-VI ст. до н.е. греки почали переселятися на узбережжя Середземного, Егейського, Чорного та Азовського морів. Цей процес має назву «Велика грецька колонізація».

Визначення Полiс — мiсто-держава, мiська громада; особлива форма соцiально-економiчної та полiтичної органiзацiї суспiльства, типова для Стародавньої Грецiї та Риму.

Першим давньогрецьким полісом на території України стало місто Борисфеніда (о. Березань, Миколаївська обл.). Найбільш відомими і крупними містами стали Ольвія, Тіра, Херсонес, Пантикапей та Феодосія.

Міста-поліси були самостійними рабовласницькими республіками, наслідуючи тенденцію Великої Греції. Перський вплив зумовив виникнення монархії – Боспорського царства, що об’єднувало Фанагорію, Пантікапей та деякі інші поліси.

У період з другої половини VII до середини І ст. до н.е. дана територія розвивалася у тісних зв’язках із Грецією, майже в усьому копіюючи її суспільно-політичний лад. Урбанізація, розвиток торгівлі, карбування монет та низька військова активність характерні для цього часу.

З середини І ст. до н.е. поліси та Боспорське царство втрачають незалежність через зростання військової активності в регіоні, потрапляючи під вплив Понтійського царства, а згодом – Римської імперії. Була створена римська провінція – Нижня Мезія. Посилені набіги варварів (особливо – готів у ІІІ ст. н.е. та гунів у VI ст. н.е.) руйнують господарство полісів, які поступово замітаються пісками історії. Лише Пантикапей та Херсонес уціліли та потрапили під владу Візантії.

Перший грецький поліс у Причорномор’їБорисфенідаОльвіяХерсонесПантікапей

Для поліса характерні (виберіть усі правильні варіанти):рабовласницький устрійвелика підвладна територіяреспубліканська форма правлінняповна торгівельна та економічна ізольованістьзагарбницька зовнішня політикакарбування монети

Last updated