Аскольд та Дiр

Можна виділити три основні версії:

Версія 1 Аскольд і Дір — прямі нащадки Кия, брати, які правили разом.

Версія 2 Аскольд і Дір — бояри Рюрика, варяга і новгородського князя. Подорожуючи у Візантію, за наказом суверена зупинилися у Києві і почали тут княжити. У 882 році, після смерті Рюрика, Олег – регент свого нащадка Ігоря – йде походом на Київ і, хитрощами виманивши братів з-за київського муру, вбиває їх. Після регентства Олега Ігор стає князем Київським та започатковує династію Рюриковичів.

Версія 3 Оскільки згадки про Діра досить малочисельні, дехто вважає, що Аскольд і Дір — це одна людина. На користь цієї версії говорить те, що відомим і успішним походом керував, відповідно до арабських хронік, лише Аскольд, хоча Дір мав би бути рівнозначною фігурою. Також відоме поховання лише Аскольда, і канонізовано Українською Православною Церквою Київського Патріархату (УПЦ КП) лише його. Це суперечить рівнозначності двох братів-князів. М. С. Грушевський також розглядає версію, що Дір міг бути Аскольдовим наступником, проте це малоймовірно.

Також Михайло Сергійович спростовує думку про одночасну загибель Аскольда і Діра, аргументуючи це знову ж таки могилою Аскольда. Бо такі близькі правителі, що їх деякі ототожнюють, загинувши разом, не могли бути поховані окремо.

Отож, відкинувши домисли та легенди і прийнявши сторону консервативності й академічності, можна вважати, що після 482 року і трьох братів із сестрою, відомі лише інші брати, що правили у 860-882 роках. У 860 році під проводом Аскольда руське військо у кількості 200-360 човнів і 6-10 тисяч воїнів висадилися в околицях Константинополя і з червня до липня спочатку тримали його в облозі, а потім — спустошували околиці. Як наслідок, пожвавилися торгівельні і культурні зв’язки Русі і Візантії. Саме візантійським впливом пояснюють напівлегендарне Аскольдове хрещення Русі наприкінці 860-х років. У 882 році вони були вбиті після облоги Києва новгородським військом з Олегом на чолі. Так розпочалося правління Рюриковичів, яке тривало близько 500 років і розповсюдилось на територію від Галича до Москви.

За легендою, Київ було засновано115 року360 року482 року880 року

Правління Аскольда та Діра у Києві завершилося 862 рокузагибеллю братів від варязького війська під проводом Олегавід'їздом братів до Константинополюзагибеллю братів у поході на Константинопольсмертю Аскольда від хвороби та постриженням Діра у ченці

Last updated