Посилення Московської держави та входження Чернігово-Сіверщини до її складу
Last updated
Last updated
Із другої половині XV ст. Московське князівство посилювало свої позиції на міжнародній арені, що призвело до боротьби із Великим князівством Литовським за «руську спадщину», тобто за україно-білоруські землі. Причиною цьому стало бажання московського князя Івана ІІІ об’єднати всі історичні землі Київської Русі під зверхністю Москви, узявши собі титул «Государя всієї Русі» та активно просуваючи доктрину так званого «третього Риму».
Внаслідок ліквідації на українських землях удільних князівств литовцями, посилення впливу католицизму, окремі українські та білоруські князі перейшли на бік Москви. Так, на початку XVІ ст., вчинили князі Чернігово-Сіверщини, внаслідок чого розпочалася військова боротьба між ВКЛ та Москвою, й подальше закріплення в 1503 році за Московським князівством Чернігово-Стародубського та Новгород-Сіверського князівств. 1508 року Литва підтвердила свою відмову щодо цих земель на користь Московської держави: приєднані території поділилися на повіти, з очільниками – воєводами, які були поставлені замість попередніх князів.
Із 1512 року військові дії з боку Москви проти Литви поновилися. У сферу інтересів Московії тепер потрапила територія західної частини Смоленщини. 1 серпня 1514 року московським військом взято місто Смоленськ. Вирішальна ж битва відбулася 8 вересня 1514 року під Оршею, де литовська армія на чолі з князем Костянтином Острозьким завдала поразки московському війську. На цьому боротьба за україно-білоруські землі між Литвою та Москвою не припинилася: війна тривала до 1522 р. та завершилася перемир’ям, за яким Литва визнала відхід Смоленська до Москви. Остання московсько-литовська війна тривала з 1534 по 1537 рр., в результаті якої під владу Московської держави остаточно відійшли Чернігово-Сіверщина та місто Смоленськ.
Основним результатом московсько-литовських війн стало посилення Московського князівства завдяки приєднанню до нього Чернігово-Сіверських земель та Смоленська, що своєю чергою значно підірвало позиції Великого князівства Литовського на міжнародній арені.
В якому році до Московського князівства відійшли Чернігово-Стародубське та Новгород-Сіверське князівства?1503 р.1505 р.1508 р.1510 р.