Архітектура і містобудування

Містобудуванню було характерне поєднання традицій Русі та західноєвропейських принципів побудови міст у зв’язку з поширенням магдебурзького права. Широко застосовувалися прийоми регулярного планування: місто поділялося на своєрідні квартали, в центрі яких розташовувалася ринкова (торгова) площа, на якій будувалася ратуша, торгові лавки й будинки ремісників та торговців, а поруч знаходилися основні храмові та церковні будівлі. Ринкова площа поставала центром адміністративного, економічного та духовного життя.

Вагоме місце посідали й оборонні споруди, які захищали від нападів таких загарбників, як татари й турки. Будувалися замки, переважно дерев’яні, та фортеці в основних і найбільших містах: Києві, Житомирі тощо. Однак, у той же час розпочалася побудова й розбудова мурованих з каменю оборонних замків і фортець в таких містах, як Луцьк, Хотин, Львів, Кам’янець-Подільський, Мукачеве та інших.

Однією з перших і найпотужніших мурованих оборонних фортець був Верхній замок у Луцьку, що на Волині, який був побудований за Любарта Гедиміновича в XIV ст. На Поділлі важливою була оборонна Кам’янець-Подільська фортеця, а також Хотинська фортеця, яку в другій половині XV ст. перебудували та значно укріпили. Наприкінці XIV ст. на Закарпатті звели Мукачівський замок за сприяння Федора Коріатовича. Значну оборонну потужність мала й Білгород-Дністровська (Аккерманська) фортеця.

Кам'янець-Подільський замок, автор фото: Håkan Henriksson (Narking)

Храми і монастирі теж зводилися за подібними принципами з метою оборони та запобігання їхнього руйнуванню чи спаленню внаслідок загарбницьких нападів ворогів. До важливих пам’яток мурованого будівництва належать церква Св. Юра, Вірменська церква Святого Миколая в Кам’янці-Подільському та інші.

На Поділлі зводилися одночасно як культові, так і оборонні храми, що зумовлювалося його розташуванням в прикордонній смузі. До прикладу, Покровська церква-фортеця в с. Сутківцях Хмельницької області є мурованою сакральною спорудою оборонного типу та водночас і храмом, і фортецею.

Покровська церква (Сутківці), автор фото: Вадим Войтик

На західноукраїнських землях, які перебували під владою Польщі та Угорщини з поширенням католицизму зросла кількість будівель готичного стилю. Зводилися костели, синагоги залежно від домінування тієї чи іншої релігійної громади. Однією з найдавніших споруд, в якій присутні елементи готики є церква Різдва Богородиці в Рогатині. У Львові яскравими готичними пам’ятками є Латинський (римо-католицький) кафедральний собор Успіння Божої Матері, а також Вірменський собор Успіння Богородиці. Основними характерними рисами готичного храму були великі готичні вікна у вигляді арок з вітражами, товсті муровані цегляні стіни та крутосхилий шпилястий дах.

Латинський кафедральний собор у Львові

Одна з найдавніших споруд в якій присутні елементи готикиЦерква-фортеця в с. Сутківцях Хмельницької областіВірменська церква Святого Миколая в Кам’янці-ПодільськомуЦерква Різдва Богородиці в РогатиніЦерква Св. Юра у Львові

Last updated